Reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie i przyczyny

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o charakterze przewlekłym, polegająca na postępującym zniekształceniu i usztywnieniu stawów. Ponieważ proces chorobowy dotyczy całej tkanki łącznej organizmu, często określa się ją chorobą reumatoidalną. 

Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów powoduje niszczenie stawów, kości, ścięgien, wiązadeł i w efekcie niepełnosprawność. Może też skutkować uszkodzeniami innych narządów a w efekcie nawet śmierć. W związku z tym bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia, by zahamować objawy i uniknąć niebezpiecznych powikłań. 

Reumatoidalne zapalenie stawów powoduje ból i obrzęk zaatakowanych narządów. Towarzyszy temu często zaczerwienienie i miejscowe podwyższenie temperatury’ 

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW - CZYNNIKI RYZYKA 

 • Obciążenia genetyczne 

Obserwuje się zwiększoną zachorowalność na reumatoidalne zapalenie stawów, gdy choroba wystąpiła wcześniej w rodzinie. 

 • Nadreaktywność układu odpornościowego 

Powoduje ona mylne rozpoznawanie struktur białkowych własnych tkanek jako obcych i produkowanie autoprzeciwciał. Zidentyfikowano kilka genów odpowiedzialnych za ten proces, np. gen zgodności tkankowej HLA DRB1. 

 • Stres 

Długotrwały stres jest pośrednią przyczyną powstawania większości chorób. Jedną z nich jest także reumatoidalne zapalenie stawów. 

 • Płeć 

Na reumatoidalne zapalenie stawów częściej chorują kobiety. 

 • Uzależnienie od papierosów 

Osoby palące znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

 

 • Zakażenie 

Niektóre bakterie, wirusy i pasożyty mogą być bezpośrednią przyczyną powstania choroby. 

Stan zapalny rozpoczyna się w wewnętrznej wyściółce torebki stawowej i następnie obejmuje cały staw i jego okolice. Jego rozpoznanie opiera się m, in. na wynikach badań laboratoryjnych takich jak: OB., poziom leukocytozy, żelaza, odczynu Waalera- Rosego. 

 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą atakująca także inne narządy. W jego wyniku mogą powstać: 

 • Miażdżyca

Stany zapalne w naczyniach krwionośnych powodują powstawanie blaszek miażdżycowych, stopniowo redukujących ich drożność, co prowadzi do ryzyka zawałów. 

 • Choroby serca 

Reumatoidalne zapalenie stawów może być przyczyną uszkodzenia zastawek, zapalenia osierdzia lub kardiomiopatii. Skutkuje to bólami w klatce piersiowej, ograniczeniem wysiłkowym, dusznością. 

 • Guzki reumatoidalne 

Występują pod skórą, nie są bolesne, umiejscowione zwykle w okolicach stawów rąk, czasami narządów wewnętrznych.

 

 • Choroby oczu 

Często dochodzi do zapalenia spojówek a w konsekwencji do suchości oka, co objawia się uczuciem piasku w oczach lub ciała obcego. 

 • Osteoporoza 

Reumatoidalne zapalenie stawów często jest przyczyną powstania osteoporozy. Może za to być też odpowiedzialna kuracja sterydami często stosowana w leczeniu. 

 • Choroby układu nerwowego 

Często występującymi objawami są uczucia drętwienia, mrowienia, niedowładu kończyn. Wskutek degradacji i zwyrodnień chrząstki w kręgosłupie może dojść do ucisków na rdzeń kręgowy i nerwy odchodzące.  

 • Choroby płuc 

Reumatoidalne zapalenie stawów może wywoływać zapalenie płuc, śródmiąszowe zapalenie płuc, które objawiają się suchym kaszlem i bólem w klatce piersiowej oraz dusznościami. 

 • Odchylenia hematologiczne 

Reumatoidalne zapalenie stawów często wywołuje odchylenia hematologiczne takie jak: anemia podwyższona liczba leukocytów, W trakcie choroby często mamy do czynienia z powiększeniem węzłów chłonnych czy śledziony. Mogą pojawiać się chłoniaki. 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest diagnozowane za pomocą technik laboratoryjnych i obrazowych. Na ich podstawie lekarz reumatolog stawia ostateczną diagnozę.

 

Badania laboratoryjne to przede wszystkim: 

 • OB., CRP, morfologia krwi: Pomagają określić aktywność jednostki chorobowej. 

 • RF, czyli czynnik reumatoidalny. Występuje u 80% pacjentów z RZS. Może występować jednak również w przypadku innych chorób. 

 • Anty-CCP: tylko reumatoidalne zapalenie stawów jest jednostką chorobową pozwalającą na jego wykrycie 

Badania obrazowe  na początku rozwoju choroby to przede wszystkim ultrasonografia i rezonans magnetyczny. Gdy na ich podstawie zachodzi prawdopodobieństwo, że osoba cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, zostaje wówczas skierowana na prześwietlenie rentgenowskie. Niekiedy, szczególnie gdy chodzi o kręgosłup, stosuje się tomografię komputerowa. Przy RZS często dochodzi do ubytków w stawach i kościach, ich deformacji, obrzęków tkanek miękkich. Za pomocą tych technik są one możliwe do wykrycia i zobrazowania. 

Reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie 

Leczenie jest zwykle długotrwałe, a jego celem jest zatrzymanie postępów choroby i przywrócenie pacjentowi poprzedniej sprawności. Możemy tutaj wyróżnić leczenie farmakologiczne i zabiegi fizjoterapeutyczne oraz odpowiednia dieta. 

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE 

Leki prócz tego, że łagodzą objawy choroby powodują uniknąć powikłań i zmian zwyrodnieniowych w stawach. Niektóre z nich to adlimumab, etarnecept, golimumab, abatacept, infiliksymab, tocilizumab. Stosuje się też leki przeciwbólowe np. paracetamol, ibuprofen. W ciągu 2-6 tyg. Można zaobserwować pierwsze efekty kuracji. 

LECZENIE NIEFARMAKOLOGICZNE 

Reumatoidalne zapalenie stawów wywołuje często duży dyskomfort i frustrację spowodowane bólem. Bardzo ważne jest tutaj wsparcie ze strony osób bliskich. Dużą rolę odgrywają ćwiczenia fizyczne i odpoczynek. Aktywność fizyczna dobrze wpływa na ogólną poprawę samopoczucia i zwiększenie ruchomości stawów. Bardzo dobrze na wygaszenie stanów zapalnych wpływa krioterapia (leczenie zimnem) oraz sauna infrared. Istotna jest także odpowiednia dieta i suplementacja. Chorzy powinni unikać nadwagi, która dodatkowo obciąża stawy. Dieta powinna zawierać dużo kolagenu, pozwalającego odbudować chorą tkankę łączną i naturalnych witamin. Szczególnie polecana jest suplementacja witaminą D3, siarką organiczną, krzemem, wapniem i witaminą C. Ważne jest uzupełnienie niedoborów, zarówno witamin jak i minerałów. 

LECZENIE MIEJSCOWE KONKRETNEGO STAWU polega na: 

 • Punkcji, czyli podawaniu wewnętrznym leków przeciwzapalnych 

 • Synowektomii chirurgicznej lub chemicznej, która likwiduje zmiany w błonach śluzowych. 

 • Zabiegach korekcyjnych i rekonstrukcyjnych poprawiających budowę i pracę zdeformowanych stawów. 

 • Zastosowaniu endoprotez 

 • Artrodezie powodującej usztywnienie stawu 

 • Zmniejszenie cieśni kanału nadgarstka 

BORELIOZA A REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW

Niestety, z reguły reumatoidalne zapalenie stawów zwykle po pewnym czasie powraca, jeśli odstawimy leki. Dlatego najważniejsze wydaje się tutaj odnalezienie prawdziwej przyczyny. Przez medycynę akademicką jest ona zupełnie nie rozpoznana. Podaje się jedynie czynniki ryzyka. Tymczasem według naszego rozeznania za reumatoidalne zapalenie stawów, przede wszystkim odpowiadają zakażenia bakteryjne jako główny prekursor wywoławczy. Można tu wymienić wiele bakterii, np. Chlamydia pneumoniae, Mykoplazma, jednak podstawową wydaje się być Borrelia burgdorferii. Główną rolę odgrywa tutaj jej szczególna zdolność adaptacyjna polegająca na mechanizmie mimikry molekularnej. (patrz -zakładka borelioza). Według niektórych badań aż 95% pacjentów, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów jest zakażonych boreliozą. Jednym z podstawowych badań przy diagnozowaniu RZS jest oznaczanie czynnika reumatoidalnego RF (od ang. Rheumatoid Factor). Polega ono na oznaczaniu autoprzeciwciał, które skierowane są przeciwko własnym białkom organizmu, a konkretnie immunoglobulinom. Wysoki czynnik RF występuje przy wielu chorobach o charakterze zapalnym takich jak właśnie reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, infekcje bakteryjne takie jak gruźlica, trąd. Charakterystyczne jest jednak to, że wysoki czynnik RF występuje także przy boreliozie. Trzeba się więc zastanowić, czy to nie ona jest odpowiedzialna za reakcje autoimmunologiczne, które skutkują powstaniem RZS.