Jak uchronić się przed boreliozą? (Jak zapobiegać boreliozie?)

Boreliozę przenoszą głównie kleszcze ale nie tylko, bakterie borrelii mogą przenosić również owady kłujące takie jak: pchły, komary czy też roztocza.

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia bakterią Borrelii jest odpowiednia profilaktyka i ostrożność. Należy możliwie zminimalizować zagrożenie ukąszenia przez kleszcza. Niestety Polska należy do krajów, w których kleszcze występują praktycznie w każdym rejonie. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach z bujną roślinnością- takich jak lasy, również w miejscach występowania wysokich krzewów i traw.

Metody nieswoiste ochrony przed kleszczami (profilaktyka podstawowa):

  1. Przede wszystkim bardzo istotne jest szczelne osłonięcie skóry w sytuacji pobytu na terenach łąkowo- leśnych. Odzież należy dobrać tak aby okrywała jak największą powierzchnię naszego ciała. Przykładowo: długie spodnie oraz długie skarpety (najlepiej naciągnąć skarpety na nogawki), długie rękawy, odpowiednie okrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem), kolor ubrań również ma znaczenie (na jasnych kolorach łatwiej zauważyć), buty z wysoką cholewką (lub kalosze).

  2. Repelenty (czyli środki odstraszające kleszcze najlepiej takie, które zawierają DEET). Środki rozpyla się na ubraniach oraz odsłoniętej skórze pomijając twarz. Stosować można również permetrynę – spryskuje się jedynie ubrania (kleszcz zostaje zabity poprzez kontakt).

  3. Dokładna kontrola całej powierzchni ciała. Po powrocie z terenów łąkowo- leśnych należy zmienić ubranie oraz dokładnie  obejrzeć skórę w celu wykluczenia ukąszenia. Szczególną uwagę zwrócić na obszary, gdzie skóra jest cienka (delikatna), zwłaszcza pachy, pachwiny (pod kolanami), fałdy skórne, za małżowiną uszną, pępek, skóra głowy. Pomocne może być również wzięcie prysznica w celu spłukania niewkłutych kleszcz.

    Uwaga! Kleszcze mają bardzo małe rozmiary (0,6mm do 1mm). Istotne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza w odpowiedni sposób. Nawet jeśli kleszcz zdążył się wkłuć w skórę istnieje szansa, że nie doszło do zakażenia poprzez bakterię borrelii. Zazwyczaj musi minąć ok. 24-72 h zanim bakteria dostanie się wraz ze śliną kleszcza do krwi ukąszonej osoby (czasami jednak zdarza się, że zajmuje to mniej czasu).

  4. Ochrona zwierząt domowych (np. koty, psy). Mogą przynosić na sobie kleszcze do naszych mieszkań. Dlatego bardzo ważne jest by kontrolować skórę zwierzęcia oraz usuwać mechanicznie wkłute kleszcze. Można również stosować repelenty dla  zwierząt.
Szczepionka na boreliozę – NIE ISTNIEJE !